WYKŁAD PIOTRA RYPSONA: KOLAŻ, MONTAŻ, DADAMONTAŻ

W trakcie spotkania będziemy krążyć wokół tematu montażu w sztuce xx wieku. Co spowodowało pojawienie się tej formy artystycznej (czy raczej form artystycznych), jak pomyślano ich „działanie”, w których kierunkach owa technika i estetyka się rozwijała. Będzie więc mowa i o dada-montażu i o skrajnie przeciwstawnym zastosowaniu montażu w pracach plastycznych – i nie tylko w nich.


dr Piotr Rypson

kurator wystaw, historyk literatury i kultury. Wykładowca Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Główny Kurator w Żydowskim Instytucie Historycznym im. E. Ringelbluma. Przewodniczący polskiego komitetu narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM.
W latach 2012 – 2018 roku Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie i kurator Zbiorów Sztuki XX i XXI Wieku w MNW, a w 2018 roku pełniący obowiązki Dyrektora MNW. Autor wystawy Krzycząc: Polska! Niepodległa – 1918 w Muzeum Narodowym w Warszawie (2018), współautor wystawy Gdzie jesteś? w Żydowskim Instytucie Historycznym (2020) i wielu innych. Autor kilkunastu książek i wielu publikacji.

Projekt dofinansowano ze środków miasta Poznania