Wykład Tomasza Misiaka. GDZIE JEST ECHO?
6 grudnia 2019 o 18:00
Miejsce/ współpraca: Galeria Arsenał
Organizator: Archiwum Idei
Tytułowe pytanie wiąże się z poszukiwaniem miejsca i osoby. A właściwie miejsc i wyobrażeń na temat osoby. Chodzi o te miejsca, w których można zobaczyć dźwięk. Osobą zaś jest Echo, która rozwój zachodniej kultury przypłaciła utratą osobowości.
Po Echo pozostało zaledwie akustyczne zjawisko. Postawiliśmy bowiem na Narcyza. Na kwiat i obraz zarazem. Dlaczego zapomnieliśmy imię Echo? Nie tylko ze względu na uroki Narcyza. Przede wszystkim ze względu na nasze dążenia do dzielenia, atomizacji i kategoryzacji.
Podziałom takim podlegała także sfera doświadczeń zmysłowych. Przez długi czas ufaliśmy, że dźwiękom i obrazom odpowiadają odseparowane od siebie słyszenie i widzenie. Sytuacja doświadczeń zmysłowych i związanych z nimi bodźców jest jednak bardziej skomplikowana. Aby skomplikowanie to przybliżyć, warto zapytać o powody, dla których raczej dzieliliśmy, niż łączyliśmy, a także o to, kiedy i dlaczego zaczęliśmy łączyć. Chodzi o wskazanie tych, teoretycznych i artystycznych, punktów zwrotnych w historii, które pozwoliły na ponowne scalenie doświadczeń audiowizualnych. Jak dźwięk i obraz dopełniają się wzajemnie w eksperymentalnym polu sztuki? Gdzie jest Echo?
Tomasz Misiak, filozof, kulturoznawca, dziennikarz radiowy, artysta. W swoich poszukiwaniach, łącząc refleksję filozoficzną, historyczną i estetyczną, podejmuje namysł nad tymi kontekstami współczesnej kultury, w których istotną rolę odgrywa dźwięk i sprzężone z nim rozmaite sposoby słuchania. Autor książek „Estetyczne konteksty audiosfery” i „Kulturowe przestrzenie dźwięku” oraz wielu artykułów w czasopismach naukowych i
opracowaniach zbiorowych. Współzałożyciel wytwórni Antenna Non Grata popularyzującej współczesną muzykę improwizowaną, eksperymentalną i elektroniczną. Podstawowy obszar
zainteresowań: sound studies, ekologia akustyczna, obecność dźwięku w kulturze współczesnej, muzyka. W działalności artystycznej stara się wykorzystywać napięcie pomiędzy analogowymi i cyfrowymi technologiami przekształcającymi dźwięk oraz witalność szumu radiowego.