Wykład Tomasza Wilmańskiego: Poezja wizualna. Tradycja i teraźniejszość

Wykład Tomasza Wilmańskiego pt. „Poezja wizualna. Tradycja i teraźniejszość” będzie dotyczył problematyki sztuki artykułowanej w pracach artystów obecnie prezentowanych w Archiwum Idei na wystawie pt. „Konfiguracje słów i obrazów”

Mottem do wykładu może być sentencja Stanisława Dróżdża:

„Poezja konkretna polega na wyizolowaniu, zautonomizowaniu słowa. Wyizolowaniu go z kontekstu językowego, wyizolowaniu go także z kontekstu rzeczywistości pozajęzykowej, żeby słowo jak gdyby samo w sobie i dla siebie znaczyło. W poezji konkretnej forma jest zdeterminowana treścią, a treść formą. Poezja tradycyjna opisuje obraz. Poezja konkretna pisze obrazem.”

Od zarania dziejów ludzkości język zapisany np. na tabliczkach glinianych, w formie hieroglifów, znaków występujących w językach azjatyckich, czy europejskich systemach alfabetycznych, wypowiadany, odnosi się do sfery akustycznej, ale co istotne, ze swej natury stanowi przede wszystkim medium wizualne. Aspekt wizualności liter i ich układów logicznych w słowach, tekstach, jest od lat wykorzystywany przez artystów do tworzenia prac, w których stanowią one nowe wartości ikonograficzne i są zazwyczaj kompozycjami słowno-obrazkowymi, popularnie nazywanymi poezją wizualną.

Wykład będzie dotyczył zagadnień związanych z problematyką szeroko rozumianej poezji wizualnej (np. konkretnej czy cybernetycznej), rozwijającej się od wielu lat, dla której w jakimś sensie inspiracją mogły być greckie technopaegnie, barokowe wiersze wizualne, czy futurystyczne „słowa na wolności”. Wykład będzie bogato ilustrowany przykładami tego typu twórczości.


dr hab. Tomasz Wilmański artysta plastyk, kurator wystaw; w latach 1977-1982 studiował rzeźbę w PWSSP w Poznaniu. W 1982 roku założył i do dzisiaj prowadzi autorską Galerię AT w Poznaniu. W latach 1983 – 1987 współprowadził (z Cezarym Staniszewskim) Galerię RR w Warszawie. W 1990 roku w ramach działalności Galerii AT zainicjował cykl wystaw pod hasłem „Książka i co dalej”, w którym prezentuje prace artystów związanych z książką artystyczną, poezją wizualną, poezją dźwiękową, poezją cybernetyczną. Prowadzi zajęcia w pracowni Książki Artystycznej na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jest autorem licznych tekstów teoretycznych o sztuce współczesnej publikowanych w książkach, prasie artystycznej i katalogach. W sztuce zajmuje się przede wszystkim książką artystyczną, poezją wizualną, instalacją, rysunkiem, działaniami typu performance. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. w CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, Galerii Labirynt BWA, Lublin, Muzeum Ziemi Zielonogórskiej, Zielona Góra, Muzeum Narodowe, Szczecin, Muzeum Okręgowe, Konin, Muzeum Okręgowe, Bydgoszcz, Muzeum Książki Artystycznej, Łódź, Musashino University of Art, Tokio.


Projekt dofinansowano ze środków miasta Poznania